Antibiyotik yok, Hormon yok

Merak Edilenler

Tavuk etinin besin değeri nedir?

Protein bakımından iyi bir besin kaynağı olan tavuk eti, protein, vitamin ve mineraller bakımından oldukça zengin hayvansal gıdadır.  Kolay hazmedilen ve yağ oranı düşük olan tavuk eti, sağlıklı kilo vermeye, kolesterolün ve tansiyonun kontrol altına alınmasına yardımcı olmaktadır. Tavuk eti; C vitamini, tiamin (vitamin B kompleks), riboflavin (B-2 vitamini), niasin, B-6 vitamini, B-12 vitamini, A vitamini, E vitamini, D vitamini ve K vitamini içermektedir. Sağlıklı beslenmenin vazgeçilmez bir öğesidir.

Üretim sırasında Tavuk tüyleri nasıl yolunmaktadır?

Tavukların tüyleri; sıcak suda bekletmek yerine, her bir tavuğa ayrı ayrı hava akımı uygulanarak yumuşatılıyor.  Zenginleştirilmiş hava akımı ile birbirine değmeyen, su çekmeyen, bakteri etkileşimi olmayan (kontaminasyon riski olmaya) hijyenik bir üretim gerçekleştiriliyor. Ayrıca bu yöntem ile helal üretim şartları tam anlamıyla sağlanmış oluyor.

Piliçlerin hızlı büyümesi için genetiği ile oynanıyor mu?

Hayır oynanmaz. Hibrid olarak etçi ırk yetiştiren damızlık firmaları vardır. Tavukların bu kadar hızlı büyümesinin nedeni, bu amaçla geliştirilen hibrid etçi ırklar olması yani genetiğinin bir özelliği ve entegre üretim tesislerindeki itinalı, düzenli bakım ve eksiksiz yem beslemesi nedeniyledir.

Acil durumda dondurulmuş gıdalar nasıl çözdürülebilir?

Acil durumlarda soğuk su içinde ve suyu sık sık değiştirerek çözündürme işlemi gerçekleştirilebilir.  Çözdürme işlemi paketten çıkarılmadan yapılmalıdır.

HasTavuk Helal Kesim mi ?

Uygun şartlarda HasTavuk kesimhane tesislerine gelen tavuklarımız, hijyenik ortamda Kıbleye dönülerek ve Besmele çekilerek İslami usullerde kasaplarımız tarafından elle kesilir.

Birçok dinde kabul gören ve tercih edilen HasTavuk ürünleri Helal kesimdir.

Helal kavramı kıbleye dönerek ve Besmele çekerek İslami usullerde yapılan kesimin yanında sağlıklı hayvanın kesilmesi, üretim aşamasının hijyenik olarak gerçekleştirilmesi, insan sağlığının önemsenmesi de HasTavuk olarak bizim Helal kavramımızın içinde yer alır.

Kuş gribi için tüketiciler ne tür önlemler almalıdır?

Açıkta yetiştirilen kümes hayvanları satın alınmamalıdır. Ürünün ambalajlı ve Tarım Bakanlığı tarafından izinli firmalar tarafından üretilmiş olması çok önemlidir. Piliç etinin mutlaka iyi pişirilmesi gerekir. 72 °C aşkın sıcaklıklarda kuş gribi virüsü riski yoktur.

Mikrodalga fırında dondurulmuş gıda çözdürmek riskli midir?

Riskli değildir ancak ürünün bazı bölümlerinin pişme ve ısınma riskine karşı çözdürüldükten sonra hemen kullanılması önemlidir.

Piliç etinden yapılan nugget’lar sağlığa zararlı mıdır?

Taze tavuk etinin işlenmesiyle yapılan nugget ürünlerinin tüketilmesinde sağlık açısından bir sakınca yoktur.  Tüm et ürünlerinde uygun olmayan ortam ve depolama şartları, soğuk zincirin kırılmasına dikkat edilmelidir.

Piliç ürünlerinin evde saklanmasında nelere dikkat edilmelidir?

Tavuk ürünleri evlerde buzdolabında korunmalıdır. Buzdolabında +4 °C’de son kullanma tarihine kadar saklanabilir. Derin dondurucuda (-18 °C) altı ay süreyle saklanabilir. Donmuş ürünler açıkta değil, buzdolabında çözdürülmelidir. Donmuş bir ürün çözdürüldükten sonra, kesinlikle yeniden dondurulmamalıdır. Kırmızı ve beyaz etler  kesinlikle ayrı ayrı saklanmalı ve bu etler için ayrı kesme tahtaları kullanılmalıdır.

Tavuk ürünlerindeki renk değişimleri tehlikeli midir?

Evet tehlikelidir. Gıda güvenliği açısından bu ürünlerin tüketilmesi tavsiye edilmez.

Tavuk ürünleri raf ömrü boyunca nasıl saklanmalıdır?

Etiket bilgileri dikkate alınarak muhafaza edilmelidir.  Raf ömrü dolmadan porsiyonlanarak derin dondurucuya konulmalıdır.

Piliç ürünleri derin dondurucu dışında ne kadar süre saklanabilir?

Taze etler kıyma, küçük parçalı etler ve bütün piliç buzdolabında 1 gün saklanabilir. * Pişmiş etler 2-4 gün içinde tüketilmeli (buzdolabında muhafaza edilmek koşuluyla) ve tekrar tüketilmeden önce iyice ısıtılmalıdır.

Çözülmüş gıdaların tekrar dondurulması sağlıklı mıdır?

Tavsiye edilmez.

Izgarada yanmış etlerin kanserojen olduğu doğru mudur?

Yüksek sıcaklıklarda ve kömürleşene kadar kızartılmış etlerde oluşan poli aromatik hidrokarbonlar (PAH) gibi maddelerin kanserojen etkisi söz konusudur. Yanmaya yakın pişen gıdalarda risk vardır. Sadece et için değil, bütün gıdalar için böyle bir risk söz konusudur.